Naše cesta za Miniaturním americkým ovčákem

Naše cesta za Miniaturním americkým ovčákem

Cesta za Miniaturním americkým ovčákem byla dlouhá a trnitá. Na rozhodnutí, že můj další pes bude představitel tohoto plemene si pamatuji dodnes. Bylo to v červenci v roku 2019, kdy jsem si začala zjišťovat informace od chovatelů z Česka. Kontaktovala jsem dva chovatele, a dokonce jsem měla vyhlídnutou mladou fenu, po které jsem původně chtěla štěně. Bohužel jsme se však s chovatelkou nesetkaly v názorech, a tak jsme komunikaci ukončily.

Vydala jsem se teda na dlouhou cestu hledání té správné chovatelské stanice. Dělala jsem si rešerši po celé Evropě, zjišťovala jsem si informace o importu a jednotlivých liniích masíků. V roce 2020 jsem viděla prvního miníka na živo, a to mě ještě víc utvrdilo v mém rozhodnutí. Shodou okolností to byla ta mladá fenka, a trochu mě zamrzelo, že nebudu mít štěně právě po ní.

Kontaktovala jsem spoustu chovatelských stanic z celé Evropy, ale neměla jsem vůbec štěstí, protože nikdo neakceptoval moje podmínky. Chtěla jsem psa s perfektním zdravím, exteriérem s ocasem, typickou miníkovskou povahou a mít možnost ho v budoucnu uchovnit (pokud by bylo vše dle předpokladů). Bohužel se mi spoustu miníků zdálo přerostlých, chovatelé si stáli za kupírováním ocásků a dávali štěňátka jen v pet kvalitě s požadavkem na kastraci. Což nepřipadalo v úvahu. Byla jsem tak smutná z toho, že se mi nedaří najít chovatelská stanice, která by akceptovala mé podmínky, že jsem se rozhodla z některých slevit. Chtěla jsem psa na výstavy, a tak jsem se rozhodla, že štěně může být i bez ocasu.

Nakonec jsem se s pár chovateli setkala v názorech a ti pak byli ochotni nechat mi pejska i na chov. Většinou se mi však fenky zdály docela vysoké, a tak jsem stále byla docela na vážkách. V roce 2021 jsem narazila na chs v Rusku, která měla chovnou fenu z Francie, která se mi moc zalíbila. S chovatelkou proběhla dlouhá konverzace, a nakonec byla ochotná svěřit mi do péče psa v breed kvalitě na konci roku 2022. Jenže vzhledem ke společenským událostem jsem v tomto roce začala být dost skeptická, a přestože se štěňata z Ruska ještě mohli převážet, cítila jsem, že to nebude ta správná cesta. A myslím, že je nakonec dobře, že jsem se touto cestou nevydala.

Najednou jsem si při brouzdání na sociálních sítích všimla příspěvku, že se v chovatelské stanici Carcassonne Tolugo narodilo pět kluků a tři z nich ještě hledají své páníčky. Ani nevím, co mě to napadlo, ale prostě jsem chovatelce napsala zprávu (na soc. sítích je spoustu příspěvků se štěňaty, ale něco mě prostě donutilo vybrat si právě tento a napsat na něj). Shodou okolností jsem zjistila, že chovatelská stanice se nachází jen asi 30 km od nás, a tak jsme se tam jeli podívat. Byla jsem nadšená, jak z pejsků, tak i z prostředí ve kterém pejskové žili. Pravdou je, že jsem věděla, že tato chs chová kromě australských ovčáků i masíky a v průběhu let jsem je sledovala na sociálních sítích.

Volní nakonec byli už jen dva pejskové red merle Ferrari a black tri Lexus. Lexus byl oproti tomu druhému velmi aktivní. Přivítat se semnou běželi oba, ale Lexus se zdál být více kontaktní než Ferrari. Ferrari raději prozkoumával okolí nebo kopíroval chování svého brášky. Ferrari měl o chlup lepší exteriér. Člověk by řekl, že k border kolii se bude více hodit ta malá černá střela, ale my jsme věděli, že Aspen k sobě potřebuje klidnějšího jedince, který je přemýšlivý.

Vzali jsme tedy sebou i Aspena a nechali jsme ho se štěňátky seznámit. Zdálo se nám, že Lexus se mu moc nezamlouval a s Ferrarim se déle očuchával a jevil o něj větší zájem.

Vzali jsme si čas na rozmyšlenou a přemýšleli jsme, jestli je v momentální době štěně vhodné pro nás i pro Aspena. Přemýšleli jsme, jestli nepočkat na další vrh, ale velmi se mi líbil krycí pes dovezený z USA Gordonview Mega Oppurtunity. A skvělé zdraví jak otce, tak i matky Anyway Mini Summer Carcassonne Tolugo, která se už narodila v Česku.

Nakonec jsme se rozhodli pro štěně Cute Mini Ferrari, protože jsem vnitřně tušila, že nám bude skvělým společníkem, bude se hodit k Aspenovi a potřebuje k sobě vnímavého páníčka, který ho bude provázet při objevování světa.

Našli jsme si cestu k pejskovi s výborným exteriérem, typickou miníkovskou povahou a kupírovaným ocáskem. A jaký byl první měsíc s Ferrarim? To se dozvíte v dalším článku.

Leave a Comment