5 začátečnických chyb při výcviku psa

5 začátečnických chyb při výcviku psa

Každý dělá chyby. Sepsala jsem pro vás 5 nejčastějších chyb při tréninku. Některými jsem si prošla sama, jiné jsem vypozorovala u svých klientů.

Komunikace je základ

Nekřičte a nezlobte se na psa, který nechápe, co po něm chcete. Je důležité na svého psa mluvit a umět číst jeho chování a potřeby. Chybu vždy nejdříve hledejte v sobě. Zřejmě se svým psem neumíte komunikovat.

Nedostatek trpělivosti

Výcvik psa vyžaduje spoustu trpělivosti a času. Nedostatek trpělivosti může mít za následek, že pes nový povel v důsledku nátlaku nebude chtít dělat nebo se bude bát.  Nenuťte psa dělat něco, co mu není příjemné. Pokud je váš pes spíše opatrný, rozdělte si trénink na menší krůčky a ty se postupně pokuste zdolat. Vždy pozitivně a bez nátlaku! Nevzdávejte se a buďte trpěliví. Trpělivost růže přináší.

Špatně načasovaná odměna

Špatně načasovaná odměna může být právě problém, kdy pes nedělá to, co po něm požadujete. Buď správné chování označíte moc brzy nebo pozdě. Na označení můžete využít klikr nebo slovní marker. Osobně doporučuji spíše slovní marker, protože občas se při tréninku hodí obě ruce volné.

Dlouhý neefektivní trénink

Méně je někdy více. A to platí i při výcviku psa. Rozdělte si tréninky časově tak, abyste psa příliš nepřetěžovali. Dospělí psi zvládnou cvičit déle (pokud s nimi zrovna nezačínáte) než štěňátka, kterým stačí opravdu jen pár minut denně. Každý trénink by měl končit pozitivně, abyste z něj vy i pes měli radost. Pokud vidíte, že se vám zrovna dneska nedaří, trénink ukončete a pokračujte v něm příště. Nezapomeňte každý trénink zakončit zábavnou hrou, aby se pes na cvičení zase těšil.

Tip: Postupně střídejte a stěžujte prostředí ve kterém se svým psem cvičíte. Zejména pokud bydlíte na vesnici, jeďte se svým psem trénovat i do města.

Stydíte se požádat o pomoc

Nezvládáte svého psa? Nerozumíte si navzájem? Požádejte o radu zkušeného trenéra, který vám poradí a ukáže vám, jak se svým pejskem máte pracovat. Není to žádná ostuda. Žádný člověk se nenarodil jako zkušený trenér psů. Vše je o hledání informací, zkoušení a porozumění. Každý pes je jiný, a proto se na odborníka nestyďte obrátit i když jste dříve vychovali několik psů a teď s tím dalším se vám nedaří najít tu správnou cestu k sobě.

Leave a Comment